Menu
ZŠ a MŠ Živanice

18.11.2022 Ředitelské volno

Čarodějnické dopoledne, aneb výuka lektvarů podle profesora Snapea

čarodějnice

V úterý 30.4. jsme s dětmi uspořádali tradiční čarodějnický slet na školní zahradě. Zúčastnily se nejen čarodějové a čarodějnice, ale i nejrůznější další kouzelní tvorové a bytosti.

Na programu byla společná módní přehlídka všech bytostí, při které nechyběla promenáda s hudbou, vlastní představení všech zúčastněných a samozřejmě originální předstoupení před porotu, která vše hodnotila. Podle jejich hodnocení byly náležitě oceněny. 

Chvilku jsme si také zaskákali a zablbnuli u písniček s čarodějnickým tématem.

Dalším bodem programu bylo vyhlašování prvního měsíčního běhu pro zdraví - Jeden za všechny, všichni za jednoho! Děti svá uběhnutá kolečka kolem školy proměňovaly v gakleony a čaroměny. Jejich výkony byly často obdivuhodné, někteří dokázaly během jednoho měsíce (běháme vždy v úterý a ve čtvrtek) uběhnout více než 20 kol. Z každé třídy byli ještě nominováni 3 nejzdatnější běžci do závěrečného červnového běhu těch nejlepších. Snad jsme tedy vytvořili novou tradici a běh nás bude bavit i nadále. 

Ústředním tématem letošních čarodějnic byla výuka lektvarů. Pro děti jsme připravili hodinu výuky lektvarů, tak jak by ji možná učil samotný profesor Snape v HP.  Vyrobili jsme si Zmenšovací dryák (pokus se změnami barvy zelného odvaru pomocí kyselin a zásad), lektvar poznání (chrlící sopka - ocet, soda, jar, barvivo), vybuchující dělobuch (efektní výbuch manganistanu draselného a peroxidu vodíku), dále Nadouvací lektvar (pohyb olejových bublin v obarvené vodě podpořený šumivou tabletou), Mnoholičný lektvar (výbuch kvásku s jarem za pomocí peroxidu) a jako finální kousek jsme dětem předvedli výrobu Bomby hnojůvky (reakce sody a cukru při procesu hoření - tvoří se zuhelnatělý pěnový had, který se stále zvětšuje). Děti měly určitě zajímavý zážitek a viděly zase něco nového. 

Bohužel jsme kvůli nedostatku času již nestihli plánovanou zkoušku z lektvarů, kterou měly děti skládat v jednotlivých kolejích. Odložili jsme ji tedy na jiný den. 

Děti ve školní družině také jako obvykle vyrobily 2 krásné čarodějnice na večerní pálení ohňů v Živanicích a v Dědku. 

Tak snad nám nikdo natrvalo neodletí a s dětmi se zase setkáme, tentokrát až v květnu :-). čarodějnicečarodějnicečarodějnicečarodějnicečarodějnicečarodějnicečarodějnicečarodějnicečarodějnicečarodějnicečarodějnice

 

Datum vložení: 30. 4. 2024 18:40
Datum poslední aktualizace: 30. 4. 2024 20:40

Základní škola

Počasí

dnes, čtvrtek 23. 5. 2024
slabý déšť 21 °C 11 °C
pátek 24. 5. déšť 19/13 °C
sobota 25. 5. slabý déšť 23/11 °C
neděle 26. 5. déšť 15/10 °C

Pranostiky

Pranostika na akt. měsíc

Mokrý máj - v stodole ráj.

Pranostika na akt. den

Májová voda vypije víno.

Svátek

Svátek má Vladimír

Zítra má svátek Jana

Státní svátky a významné dny na zítřek:

  • Evropský den národních parků